Stata | Neden Stata?

Sezgisel · Güçlü· Eksiksiz

Stata veri analizi, veri yönetimi  ve grafik için gerekli tüm ihtiyaçlarınızı  sağlayan eksiksiz ve entegre istatistik yazılım paketidir.

Hızlı, doğru ve kullanımı kolaydır.

Hem işaretle ve tıkla ara yüzü, hem de güçlü ve sezgisel komut sözdizimi ile Stata hızlı, doğru ve kullanımı kolaydır.

Tüm analizler yayım ve gözden geçirmek için yeniden üretilebilir ve belgelenebilir. Sürüm kontrolü, analiz betiklerinin (scripts) ne zaman yazılırsa yazılsın aynı sonuçları vermeyi sürdürmesini sağlar. Doğruluk ayrıntıları için sertifikasyon sonuçları ve FDA belge uyumuna bakınız.

Stata’nın grafik ara yüzü

Extended interval regression dialog box

Geniş kapsamlı istatistiksel özellikler suiti

Stata yüzlerce istatistiksel araçları parmağınızın ucuna getirir. Bunlar arasında,

standard metotlardan, örneğin

 • Temel tablolama ve özetler,
 • Durum-kontrol analizi,
 • ARIMA,
 • ANOVA ve MANOVA,
 • Doğrusal regresyon,
 • Zaman serileri düzleştiricileri,
 • Genelleştirilmiş doğrusal modeller (GLM),
 • Kümeleme analizi,
 • Zıtlıklar ve karşılaştırmaları,
 • Güç analizi,
 • Seçim modelleme,
 • Örneklem seçimi,
 • daha fazlası …

 

ileri tekniklere kadar, örneğin

 • Çok katmanlı modeller,
 • Dayanıksızlıklı yaşama modelleri,
 • Dinamic panel verileri regresyonları,
 • SEM (yapısal eşitlik modelleme),
 • İkili, sayım ve sansürlü sonuçlar,
 • ARCH,
 • Çoklu imputasypon,
 • Latent klas analizi (LCA),
 • Tedavi etkileri,
 • Survey verileri,
 • Bayesçi analizler,
 • Sonlu katmaşık modelller (FMM),
 • daha fazlası …

Komple veri yönetimi olanakları

Stata’nın veri yönetimi özellikleri, her türlü verinin eksiksiz kontrolüne imkan tanır

Veri setlerini kombine edip yeniden şekillendirebilir, değişkenleri yönetebilir, grup ve tekrarları arasından istatistik toplayabilirsiniz. Bayt, tamsayı, uzun, dalgalı, çift ve sıralı değişkenlerle çalışabilirsiniz (iki milyar karaktere varan sıralılar ve BLOB’lar da dahil olmak üzere).  Stata; yaşama/süre verileri, zaman serisi verileri, panel /uzunlamasına veriler, çoklu seviyeli veriler, kategorik veriler, çoklu imputasyon verileri, survey verileri gibi özel verileri yönetecek ileri araçlara sahiptir.

Data Editor

Veri Editörü

Yayım kalitesinde grafikler


✓ regresyon uyumlu grafikler

✓ dağıtımsal çizimler

✓ zaman serisi grafikleri

✓ yaşama çizimleri

✓ kontor çizimleri

daha fazlası   »

Stata yayım kalitesinde, özel şekillendirilmiş grafik üretimini kolaylaştırır.Özel bir grafik yaratmak için işaretleyip tıklamanız yeterlidir. Yüzlerce ya da binlerce grafiği yeniden üretilebilecek şekilde betik (script) yazabilirsiniz. Grafikleri basmak için EPS ya da TIF’e çevirin, web için PNG veya SVG’ye çevirin, görüntüleme için PDF’ye çevirin. Entegre Grafik Editörü  ile grafiğinizdeki her şeyi değiştirmek için tıklayabilir veya başlık, not, dizi, ok veya metin ekleyebilirsiniz.

Mata ile matris programlama

Mata bayt koduna yazdıklarınızı derleyen, optimize eden ve hızlı çalıştıran çok gelişmiş bir programlama dilidir.

Stata kullanımı için programlamaya ihtiyacınız olmamasına rağmen hızlı ve eksiksiz bir matris programlama dilinin Stata’nın ayrılmaz bir parçası  olduğunu bilmek insanı rahatlatmaktadır. Mata, hem matrisleri işlemek için etkileşimli bir  ortam hem de derlenmiş ve optimize kodlar üretebilen tam bir geliştirme ortamıdır. Panel verilerinin işlenmesi için özel özellikleri içerir, gerçek ve kompleks matrisler üzerinde işlemler yapar, nesne tabanlı programlama için tam destek sunar ve Stata’nın tüm yönleriyle tamamen bütünleşmiştir.

Gerçek dokümantasyon

 

Analizlerinizi yapma ya da kullandığınız yöntemleri anlama sırası geldiğinde Stata sizi çaresiz bırakmaz ya da her ayrıntıyı öğrenmek için kitap sipariş etmek zorunda bırakmaz.

Veri yönetimi özelliklerimizden her biri ayrıntılarıyla açıklanmış, belgelenmiş ve gerçek örneklerle uygulamalı olarak gösterilmiştir. Her bir tahminci tamamen belgelenmiştir ve sonuçların nasıl yorumlanacağına ilişkin gerçek tartışmalarla gerçek veriye ilişkin birçok örnek içermektedir. Örnekler Stata içinde çalışabileceğiniz veriyi sunmakta ve analizleri genişletebilmektedir. Size, en yaygın bir kısım kullanımları da gösteren, her bir özellik için çabuk başlangıcı (Quick start) sunuyoruz. Daha fazla ayrıntı mı istiyorsunuz? Yöntem ve formüller bölümümüz  neyin hesaplanmakta olduğunun ayrıntılarını göstermektedir.  Referanslar bölümümüz size daha da fazla bilgiyi  işaret etmektedir.

Stata büyük bir pakettir ve bu nedenle 27 ciltlik dokümantasyonunda 14.000 sayfadan fazla belge yer almaktadır. Ancak, endişelenmeyin, yardım için help konunuzu yazın ve Stata, konunuzla ilgili bilmeniz gereken herşeyi  size getirmek için anahtar kelimeleri, indeksleri, ve hatta kullanıcı toplumunun katkılarıyla hazırlanmış paketleri araştıracaktır. Stata’nın hemen içinde her şey bulunmaktadır.

Dokümantasyona online erişin »

Güvenilir

İstatistiksel yöntemleri programlamakla kalmayıp aynı zamanda doğruluyoruz.

Bir Stata tahmincisinin sunduğu sonuçlar diğer tahmincilerle yapılan kıyaslamalara, tutarlılık ve kapsamının Monte Carlo simülasyonlarına ve istatistikçilerimizin çok detaylı testlerine  bağlıdır. Sevk ettiğimiz her Stata, 4,3 milyon satırlık çıktı üreten 2,3 milyon satırlık test kodunu içeren sertifikasyon suitini başarıyla geçmiştir. Bu 4,3 milyon satırlı çıktının her sayı ve metin parçasını doğruluyoruz.

Teknik Destek

Stata teknik desteği kayıtlı kullanıcılar için ücretsizdir. Bu ise, ödediğinizden çok daha fazlasını sizlere sunmanın bir durumudur.

Teknik sorularınızı cevaplayacak uzman Stata programcıları ve İstatistikçilerden oluşan, bu amaçla görevlendirilmiş  bir kadroya sahibiz. Zorlu veri yönetim çözümlerinden grafiğinizin doğru olarak görünmesine, karalı standart hatanın açıklanmasından çoklu seviyeli modelinizin belirtilmesine  kadar olan her konu için yanıtımız vardır.

Teknik desteğimizle ilgili müşterilerimizin söylediklerine bakınız »

Genişletilebilir

Günümüz araştırmacılarının giderek artan talebine cevap verebilmek için geliştirici ve kullanıcılar her gün yeni özellikler  ekleyerek statayı düzenleyebilirler

Stata is so programmable that developers and users add new features every day to respond to the growing demands of today’s researchers.

Stata’nın Internet yetenekleriyeni özellikleri ve resmi güncellemeleri tek bir tıkla internetten yüklenebilir.

Farklı platformlarla uyumludur

Stata, Windows, Mac ve Linux/Unix platformlarında çalışır ve lisanslarımız bir platforma bağlı değildir. 

Bunun anlamı, Mac dizüstünüz ve Windows masaüstünüz varsa Stata’yı çalıştırmak için iki ayrı lisansa ihtiyacınız yoktur. Desteklenen platformlardan herhangi birinde Stata lisansınızı kurabilirsiniz. Stata veri setleri, programları ve diğer veriler çeviriye gerek olmadan platformlar arasında paylaşılabilir. Diğer istatistik paketlerinden, elektronik tablolardan ve veri tabanlarından veri setlerini hızla ve kolaylıkla dıştan alabilirsiniz.

Geniş kitlelerin kullandığı

30 yıldan uzun bir süredir araştırmacılar tarafından kullanılan Stata, veri analizi, veri yönetimi ve grafiklerde ihtiyacınız olan her şeyi sunmaktadır.

 İlgi alanınızı seçerek Stata’nın sizin için neler sağladığını görünüz

Davranış bilimleri

 

Biyoistatistik

 

Ekonomi

Öğretim

 

Epidemoloji

 

Finans, iş ve pazarlama

Tıp

 

Siyaset bilimleri

 

Halk sağlığı

Kamu politikası

 

Sosyoloji

İlgi alanınızı bulamadınız mı?

Kaynaklar

Stata Journal

Stata Journal dergisi istatistik, veri analizi, öğrteim yöntemleri ve Stata dilinin etkin kullanımını içeren makalelere yer veren 3 ayda bir yayınlanan bir dergidir. Dergide kısa not ve yorumlarla gözden geçirilen yazılar, düzenli köşe yazıları, kitap özetleri, birçok alanda istatistiği kullanan araştırmacıların ilgisini çeken materyallerle birlikte makaleler yer almaktadır.

Stata Press

 Stata Press® tüm disiplinlerden profesyonel araştırmacılar için genel istatistik konuları ve Stata ile ilgili kitap, el kitabı ve dergileri yayımlamaktadır. Stata Press® yayınları, StataCorp’un önerdiği kitaplar ile birlikte Stata Bookstore’da yer almaktadır

Stata Bookstore’ u ziyaret edin »

Stata News

Stata haberleri stata kullanımı, yeni sürümler ve güncellemelere ilişkin bildirimler, eğitim takvimi, yeni kitaplar, konferanslar ve kullanıcı grubu toplantıları, yeni ürünler ve stata kullanıcılarını ilgilendiren bildirimleri içeren, 3 ayda bir çıkan ücretsiz bir yayındır.

Stata News almak için kayıt bırakınız »

Stata Blog

Resmi Stata Blogu, Not Elsewhere Classified (NEC), ürün duyuruları, kendi yerinizde ve halk açık eğitim gibi hizmet duyuruları, Stata kullanımına ilişkin güncel ipuçları ve yorumları içeren Stata’ya ilişkin her şey konusunda sizi haberdar edecektir. Kişisel olarak üye olunan NEC’teki makaleler Stata’yı geliştiren, destekleyen ve satışını yapan kişilerce yazılmaktadır. NEC gayri resmidir ancak faydalı ve hatta eğlencelidir.

Eğitim

Hızlıca Stata yetkinliğine kavuşmak için birçok eğitim seçenekleri mevcuttur. Stata, uygulamalı halka açık eğitim kursları, kendi yerinizde özel eğitim kursları, NetCourses ve video anlatımlarıyla çevrim içi eğitimler sunmaktadır.

Mevcut eğitimlere bakın »

Video anlatımları

Stata’nın YouTube kanalı Stata’yı yeni kullananlar, Stata’nın yeni bir özelliğini öğrenmek isteyenler ve Stata eğitimi için kaynak arayan Hocalar için mükemmel bir kaynaktır.  Videoların tam listesine bakın.

Topluluk

Stata Konferansı ve Kullanıcı Grubu toplantıları

İster başlangıç seviyesinde ister uzman olun, her yıl dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen Kullanıcı Grubu toplantılarında  sadece size uygun birşeyler bulabilirsiniz. Bu toplantılar, Stata’yı daha etkin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmaya odaklı StataCorp uzmanları ve deneyimli Stata kullanıcılarının ayrıntılı sunumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşan toplantılara göz atın » 

Statalist

Her ay 3.500’den fazla gönderi ve yanıtı paylaşan 23.000’den fazla Stata kullanıcısının yer aldığı bir forum olan Statalist, kullanıcılar için harika bir kaynaktır. Statalist, Stata kullanıcıları tarafından yönetilmekte ve StataCorp tarafından yürütülmektedir.

Kullanıcı yorumları

Kullanıcılarımız Stata’nın ne kadar harika olduğunu paylaşmayı severler. Bu nedenle aldığımız hoş yorumları burada  görebilirsiniz. Eğer siz de Stata’nın ne kadar büyük olduğunu düşünüyorsanız, bize yorumunuzu içeren bir email gönderin, biz de Stata topluluğu ile paylaşabilelim. 

Satınalınabilir

Stata modüller halinde satılmamaktadır, bunun anlamı her şeyi tek bir paketin içinde alırsınız!

Stata bütçenize uyan çeşitli satınalma seçenekleri sunmaktadır. Süresiz kullanım için Daimi lisans veya Yıllık lisans arasında seçim yapabilirsiniz. Hangi lisans tipinin ihtiyacınızı karşıladığını anlamak ve fiyat teklifi almak için UYTES‘i arayabilir veya info@uytes.com.tr adresimize email gönderebilirsiniz.  

Add Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.