Stata | Neden Stata?

Neden  

 

Hızlı. Kesin. Kolay kullanılır. Stata tüm veri bilimi gereksinimlerinizi – veri manipülasyonu, görselleştirme, istatistikler ve yeniden üretilebilen raporlama – karşılayan bütünleşik bir pakettir.

 • Verilerinizde ustalaşın
 • İstatistiksel özelliklerin geniş kapsamlı suiti
 • Yayım kalitesinde grafikler
 • Dinamik doküman oluşturma
 • Gerçek yeniden üretilebilen araştırma
 • Gerçek dokümantasyon
 • Güvenilir
 • Kolay kullanılır
 • Birlikte kolay büyüyebilinir
 • Kolay otomasyonu yapılabilir
 • Kolay uzatılabilir
 • İleri programlama
 • Otomatik çok çekirdek desteği
 • Topluluk katılımlı özellikler
 • Dünya standartlarında teknik destek
 • Tüm platformlarla uyumlu
 • Yaygın kullanılan
 • Kapsamlı kaynaklar
 • Canlı topluluk
 • Satın alınabilir

 

 

Verilerinizde ustalaşın

Stata’nın veri yönetimi özellikleri size tam bir kontrol sağlar.

ve tüm veri bilimi gereksinimlerinizi desteklemek için çok daha fazlası.

Stata’nın tüm veri yönetimi özelliklerini keşfedin.

Data Editor

İstatistiksel özelliklerin geniş kapsamlı suiti

 

Yayım kalitesinde grafikler

 

 

                   

             

             

Stata, yayım kalitesinde, özel şekillendirilmiş grafik üretimini kolaylaştırır.

Özel bir grafik yaratmak için işaretleyip tıklamanız yeterlidir. Veya yüzlerce ya da binlerce grafiği yeniden üretilebilecek şekilde betik (script) yazabilirsiniz. Grafikleri yayımlamak  için EPS ya da TIFF’e çevirin, web için PNG veya SVG’ye, görüntülemek için PDF’ye çevirin. Entegre Grafik Editörü  ile grafiğinizdeki her hangi bir şeyi değiştirmek için tıklayabilir veya başlıklar, notlar, çizgiler, oklar ve metinler ekleyebilirsiniz.

Stata’nın yayım kalitesindeki grafiklerini keşfedin »

Dinamik doküman oluşturma

Sonuçlarınızın raporlanmasını otomatikleştirmek için gereken tüm araçlar.

 

Gerçek yeniden üretilebilen araştırma

Pek çok arkadaş yeniden üretilebilen araştırmadan bahseder. 
Stata bu konuya 30 yıldan fazla bir süreden beri kendini adamıştır.

Sürekli yeni özellikler ekleriz; esasen dil elemanlarını bile değiştiririz. Ne söylense de. Stata entegre versiyonlaması olan yegane istatistiksel pakettir. 1985’te bir analiz için bir betik (script) yazmışsanız, o betik halen çalışır ve bugün de aynı sonuçları üretir. 1985’te oluşturduğunuz herhangi bir veri setini bugün de okuyabilirsiniz. 2050’de de bu aynı şekilde olacak. Stata bugün yaptığınız herhangi bir şeyi o zaman da çalıştırabilecek.

Biz yeniden üretilebilirliği çok ciddiye alıyoruz.

 

 Gerçek dokümantasyon

 

Analizlerinizi yapma ya da kullandığınız yöntemleri anlama sırası geldiğinde Stata sizi çaresiz bırakmaz ya da her ayrıntıyı öğrenmek için kitap sipariş etmek zorunda bırakmaz.

Veri yönetimi özelliklerimizden her biri ayrıntılarıyla açıklanmış, belgelenmiş ve gerçek örneklerle uygulamalı olarak gösterilmiştir. Her bir tahminci tamamen belgelenmiştir ve sonuçların nasıl yorumlanacağına ilişkin gerçek tartışmalarla gerçek veriye ilişkin birçok örnek içermektedir. Örnekler Stata içinde çalışabileceğiniz veriyi sunmakta ve analizleri genişletebilmektedir. Size, en yaygın bir kısım kullanımları da gösteren, her bir özellik için çabuk başlangıcı (Quick start) sunuyoruz. Daha fazla ayrıntı mı istiyorsunuz? Yöntem ve formüller bölümümüz  neyin hesaplanmakta olduğunun ayrıntılarını göstermektedir.  Referanslar bölümümüz size daha da fazla bilgiyi  işaret etmektedir.

Stata büyük bir pakettir ve bu nedenle 31 ciltlik dokümantasyonunda 15.000 sayfadan fazla sayfa yer almaktadır. Ancak, endişelenmeyin, yardım için help konunuzu yazın ve Stata, konunuzla ilgili bilmeniz gereken herşeyi  size getirmek için anahtar kelimeleri, indeksleri, ve hatta kullanıcı toplumunun katkılarıyla hazırlanmış paketleri araştıracaktır. Stata’nın hemen içinde her şey bulunmaktadır.

Dokümantasyona online erişin »  

Teknik Destek

Stata teknik desteği kayıtlı kullanıcılar için ücretsizdir. Bu ise, ödediğinizden çok daha fazlasını sizlere sunmanın bir durumudur.

Teknik sorularınızı cevaplayacak uzman Stata programcıları ve İstatistikçilerden oluşan, bu amaçla görevlendirilmiş  bir kadroya sahibiz. Zorlu veri yönetim çözümlerinden grafiğinizin doğru olarak görünmesine, karalı standart hatanın açıklanmasından çoklu seviyeli modelinizin belirtilmesine  kadar olan her konu için yanıtımız vardır.

Teknik desteğimizle ilgili müşterilerimizin söylediklerine bakınız » 

Güvenilir

İstatistiksel yöntemleri programlamakla kalmayıp aynı zamanda doğruluyoruz.

Bir Stata tahmincisinin sunduğu sonuçlar diğer tahmincilerle yapılan kıyaslamalara, tutarlılık ve kapsamının Monte Carlo simülasyonlarına ve istatistikçilerimizin çok detaylı testlerine  bağlıdır. Sevk ettiğimiz her Stata, 4,3 milyon satırlık çıktı üreten 2,3 milyon satırlık test kodunu içeren sertifikasyon suitini başarıyla geçmiştir. Bu 4,3 milyon satırlı çıktının her sayı ve metin parçasını doğruluyoruz.

Genişletilebilir

Stata o kadar programlanabilir ki, günümüzün araştırmacılarının giderek artan talebine yetişebilmek için geliştirici ve kullanıcılar her gün yeni özellikler eklemektedirler.

Stata’nın Internet yetenekleriyeni özellikleri ve resmi güncellemeleri tek bir tıkla internetten yüklenebilir.

Mata ile matris programlama

Mata bayt koduna yazdıklarınızı derleyen, optimize eden ve hızlı çalıştıran çok gelişmiş bir programlama dilidir.

Stata kullanımı için programlamaya ihtiyacınız olmamasına rağmen hızlı ve eksiksiz bir matris programlama dilinin Stata’nın ayrılmaz bir parçası  olduğunu bilmek insanı rahatlatmaktadır. Mata, hem matrisleri işlemek için etkileşimli bir  ortam hem de derlenmiş ve optimize kodlar üretebilen tam bir geliştirme ortamıdır. Panel verilerinin işlenmesi için özel özellikleri içerir, gerçek ve kompleks matrisler üzerinde işlemler yapar, nesne tabanlı programlama için tam destek sunar ve Stata’nın tüm yönleriyle tamamen bütünleşmiştir.

Farklı platformlarla uyumludur

Stata, Windows, Mac ve Linux/Unix platformlarında çalışır ve lisanslarımız bir platforma bağlı değildir. 

Bunun anlamı, Mac dizüstünüz ve Windows masaüstünüz varsa Stata’yı çalıştırmak için iki ayrı lisansa ihtiyacınız yoktur. Desteklenen platformlardan herhangi birinde Stata lisansınızı kurabilirsiniz. Stata veri setleri, programları ve diğer veriler çeviriye gerek olmadan platformlar arasında paylaşılabilir. Diğer istatistik paketlerinden, elektronik tablolardan ve veri tabanlarından veri setlerini hızla ve kolaylıkla dıştan alabilirsiniz.

Geniş kitlelerin kullandığı

30 yıldan uzun bir süredir araştırmacılar tarafından kullanılan Stata, veri analizi, veri yönetimi ve grafiklerde ihtiyacınız olan her şeyi sunmaktadır.

 İlgi alanınızı seçerek Stata’nın sizin için neler sağladığını görünüz

Davranış bilimleri

 

Biyoistatistik

 

Ekonomi

Öğretim

 

Epidemoloji

 

Finans, iş ve pazarlama

Tıp

 

Siyaset bilimleri

 

Halk sağlığı

Kamu politikası

 

Sosyoloji

İlgi alanınızı bulamadınız mı?

 

Kaynaklar

Stata Journal

Stata Journal dergisi istatistik, veri analizi, öğrteim yöntemleri ve Stata dilinin etkin kullanımını içeren makalelere yer veren 3 ayda bir yayınlanan bir dergidir. Dergide kısa not ve yorumlarla gözden geçirilen yazılar, düzenli köşe yazıları, kitap özetleri, birçok alanda istatistiği kullanan araştırmacıların ilgisini çeken materyallerle birlikte makaleler yer almaktadır.

Stata Press

 Stata Press® tüm disiplinlerden profesyonel araştırmacılar için genel istatistik konuları ve Stata ile ilgili kitap, el kitabı ve dergileri yayımlamaktadır. Stata Press® yayınları, StataCorp’un önerdiği kitaplar ile birlikte Stata Bookstore’da yer almaktadır

Stata Bookstore’ u ziyaret edin »

Stata News

Stata haberleri stata kullanımı, yeni sürümler ve güncellemelere ilişkin bildirimler, eğitim takvimi, yeni kitaplar, konferanslar ve kullanıcı grubu toplantıları, yeni ürünler ve stata kullanıcılarını ilgilendiren bildirimleri içeren, 3 ayda bir çıkan ücretsiz bir yayındır.

Stata News almak için kayıt bırakınız »

Stata Blog

Resmi Stata Blogu, Not Elsewhere Classified (NEC), ürün duyuruları, kendi yerinizde ve halk açık eğitim gibi hizmet duyuruları, Stata kullanımına ilişkin güncel ipuçları ve yorumları içeren Stata’ya ilişkin her şey konusunda sizi haberdar edecektir. Kişisel olarak üye olunan NEC’teki makaleler Stata’yı geliştiren, destekleyen ve satışını yapan kişilerce yazılmaktadır. NEC gayri resmidir ancak faydalı ve hatta eğlencelidir.

Eğitim

Hızlıca Stata yetkinliğine kavuşmak için birçok eğitim seçenekleri mevcuttur. Stata, uygulamalı halka açık eğitim kursları, kendi yerinizde özel eğitim kursları, NetCourses ve video anlatımlarıyla çevrim içi eğitimler sunmaktadır.

Mevcut eğitimlere bakın »

Video anlatımları

Stata’nın YouTube kanalı Stata’yı yeni kullananlar, Stata’nın yeni bir özelliğini öğrenmek isteyenler ve Stata eğitimi için kaynak arayan Hocalar için mükemmel bir kaynaktır.  Videoların tam listesine bakın.

Topluluk

Stata Konferansı ve Kullanıcı Grubu toplantıları

İster başlangıç seviyesinde ister uzman olun, her yıl dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen Kullanıcı Grubu toplantılarında  sadece size uygun birşeyler bulabilirsiniz. Bu toplantılar, Stata’yı daha etkin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmaya odaklı StataCorp uzmanları ve deneyimli Stata kullanıcılarının ayrıntılı sunumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşan toplantılara göz atın » 

Statalist

Her ay 3.500’den fazla gönderi ve yanıtı paylaşan 23.000’den fazla Stata kullanıcısının yer aldığı bir forum olan Statalist, kullanıcılar için harika bir kaynaktır. Statalist, Stata kullanıcıları tarafından yönetilmekte ve StataCorp tarafından yürütülmektedir.

Kullanıcı yorumları

Kullanıcılarımız Stata’nın ne kadar harika olduğunu paylaşmayı severler. Bu nedenle aldığımız hoş yorumları burada  görebilirsiniz. Eğer siz de Stata’nın ne kadar büyük olduğunu düşünüyorsanız, bize yorumunuzu içeren bir email gönderin, biz de Stata topluluğu ile paylaşabilelim. 

Satınalınabilir

Stata modüller halinde satılmamaktadır, bunun anlamı her şeyi tek bir paketin içinde alırsınız!

Stata bütçenize uyan çeşitli satınalma seçenekleri sunmaktadır. Süresiz kullanım için Daimi lisans veya Yıllık lisans arasında seçim yapabilirsiniz. Hangi lisans tipinin ihtiyacınızı karşıladığını anlamak ve fiyat teklifi almak için UYTES‘i arayabilir veya info@uytes.com.tr adresimize email gönderebilirsiniz.  

Add Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.