Stata webinarları iş yoğunluğunuzda Stata’yı uzmanlarımızdan öğrenmenizin önemli bir yoludur.    Her yerden katılabilirsiniz ve ücretsizdir.  

Ready. Set. Go Stata.

Stata’ya yeni kullanmaya başlıyorsanız ve verilerinizi analiz etmeye hazırsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve kendinize aşağıdaki soruları soruyorsanız, bu seminer sizin içindir.

 • Stata’ya nasıl veri girerim?
 • Veri işleme  ve temizleme için hangi araçlar bulunmaktadır?
 • Saçılım grafikleri, histogramlar  ve diğer grafikleri nasıl oluşturup özelleştirebilirim?
 • Bir modeli nasıl oturtabilir ve sonuçları grafikleyebilirim?
 • Stata öğrenmek için kaynakları nasıl bulabilirim?

 7 Ocak 2020, Saat: 24:00 (9:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi: 5 Ocak 2020

 16 Ocak 2020, Saat: 18:00 (3:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi: 14 Ocak 2020

Şimdi kayıt yaptırın »

Tips and Tricks

Stata’nın bazı gizli (pek de gizli olmasa da) değerli taşlarını keşfedin. Tips and Tricks webinarımızda geliştiricilerimizin favori bazı Stata özelliklerini sizinle paylaşıyoruz.

Aşağıdaki ipuçlarını kapsıyoruz:

 • Üç yönlü etiketler
 • Graph Recorder kullanarak grafikleri standartlaştırma
 • Modeli oturttunuz, sonra ne?
 • Modelinizi yorumlama ve anlama
 • Etkileşimli kullanımı tekrar üretilebilen sonuçlara dönüştürün
 • Word ile çalışma

 15 Ocak 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi: 13 Ocak 2020

Şimdi kayıt yaptırın »

Precision and sample-size analysis for confidence intervals

Kesinlik ve örneklem büyüklüğü analizi sonuç için güvenilirlik aralıklarını (CI’lar) kullanan kaynakların optimal dağılımını belirlemek için kullanılır. Örneğin, bütçenizin izin verdiği örneklem büyüklüğü ile istediğiniz kesinlik seviyesini elde etmek için gereken arasında bir denge bulmaya çalışabilirsiniz.  Bu kesinlik, CI’ın genişliği ile ölçülür, çalışmanızın örneklem büyüklüğü, güvenilirlik aralığı ve standart sapma gibi  yönlerine bağlıdır.

Stata’nın ciwidth suiti ile ilerideki bir çalışmanızda, önceden belirlenen kesinlik seviyesindeki bir CI elde etmeyi garantilemek için bu parametrelerin değerlerini keşfedebilirsiniz. CI’lar için kesinlik ve örneklem büyüklüğü analizlerini popülasyon ortalaması ve varyansı, çiftli ortalamalar arasındaki fark, veya birbirinden bağımsız iki ortalama arasındaki fark için yapabilirsiniz.

Uygulamalı Ekonometrikçi Gabriela Ortiz’in sunumuna katılarak, Stata’da örneklem büyüklüğünün, CI genişliğinin, CI genişliğinin olasılığının nasıl hesaplanacağını size göstermesini izleyebilirsiniz. Bunun  farklı orantıların dağılımı ile çalışmalarınızda nasıl uygulanacağını ve tablo ve grafiklerle kesinlik analizini nasıl yapacağınızı anlayabilirsiniz.

 23 Ocak 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi: 21 Ocak 2020

Şimdi kayıt yaptırın »