Webinarlara katılım ücretsizdir ancak katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Katılmak istediğiniz seminerin tarihine tıklayarak kayıt yaptırabilirsiniz.

Seminerin başlama saatinden önce size webinara nasıl katılacağınızı belirten talimatları içeren bir email gönderilecektir.   Katılım için Adobe Connect erişiminizin olması gerekmektedir.

Bu fırsatı kaçırmayın…

Ready. Set. Go Stata.

Stata’ya yeni kullanmaya başlıyorsanız ve verilerinizi analiz etmeye hazırsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve kendinize aşağıdaki soruları soruyorsanız, bu seminer sizin içindir.

 • Stata’ya nasıl veri girerim?
 • Veri işleme  ve temizleme için hangi araçlar bulunmaktadır?
 • Saçılım grafikleri, histogramlar  ve diğer grafikleri nasıl oluşturup özelleştirebilirim?
 • Bir modeli nasıl oturtabilir ve sonuçları grafikleyebilirim?
 • Stata öğrenmek için kaynakları nasıl bulabilirim?

 24 Kasım 2020, Saat 18:00 (3:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  22 Kasım 2020

 3 Aralık 2020, Saat 23:00 (8:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  1 Aralık 2020

Tips and tricks

Stata’nın gizli (pek de gizli olmasa da) mücevherlerinden bazılarını keşfedin. Bu webinarda yazılım geliştiricilerimizin favorisi bir kısım özellikleri sizinle paylaşıyoruz. Aşağıda ipuçlarını  görebilirsiniz:

 • Üç yollu etiketler
 • Graph Recorder kullanarak grafikleri standartlaştırma
 • Modeli uydurdunuz, peki şimdi?
 • Modelinizi yorumlama ve anlama  
 • Etkileşimli kullanımı tekrar üretilebilen sonuçlara dönüştürme 
 • Word ile çalışma

Bu bir saatlik webinara katılarak Stata’yı daha verimli ve daha etkin kullanabilmek için kendi etkileşimlerinizi yapabilirsiniz. 

 24 Kasım 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  22 Kasım 2020

Şimdi kayıt yaptırın »

Working with dates and times in Stata

Bir çok analiz tarihe dayalıdır. Örneğin, iki tarih arasındaki zamanı hesaplamak isteyebilirsiniz veya bir zaman serisi modelini uydurmayı veya yaşama analizi yapmayı planlıyor  olabilirsiniz. Nihai analizinizi yapmadan önce tarihlerinizin uygun şekilde kaydedildiğinden ve kullanıma hazır olduğundan emin olmak istersiniz. Tarihler sıklıkla farklı araştırmacılar tarafından farklı şekilde kodlanır ve yazılım paketleri tarafından farklı şekilde kaydedilirler. Arkadaşınız UTC tarih ve zamanları ile çalışmayı tercih ederken siz standart tarih ve zamanlarla çalışmayı isteyebilirsiniz. Size verilen veriseti ile çalışmaya nasıl devam edeceksiniz? Siz Stata ile çalışıyorsunuz fakat arkadaşınız farklı bir yazılım paketi kullanarak oluşturulan verisetini size verebilir. Belki sizin verileriniz günlük tarihleri içermektedir ancak sizin aylık verilerle çalışmanız gerekebilir. Nasıl ilerleyeceksiniz?

Bu webinarda, Stata’nın tarih ve zaman özelliklerini kullanarak bu tartışmalı durumlar ve daha fazlası için çözümler sunacağız. Bu özellikler  bir tarih ve zaman tipinden diğerine  kolaylıkla dönüştürmenize izin verir. İster takvim tarihleriyle çalışmak isteyin, ister iş tarihlerine odaklanın, tarihler arasındaki zamanlı hesaplayın ve hatta deyimlerinizde tarihler kullanın, bunların Stata’da nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Uygulamalı Ekonemetris Gabriela Ortiz’e katılarak tarih ve zamanların bileşenlerinden nasıl oluşturulduğunu, sadece sizin ilgilendiğiniz kısmını seçerek almayı veya basitçe beğeninize göre özelleştirmeyi  göstermesini izleyebilirsiniz.

Sunan: Gabriela Ortiz

Gabriela Ortiz portrait

Gabriela Ortiz, StataCorp’ta Uygulamalı İstatistikçidir. Kaliforniya Üniversitesi, Davis’ten psikoloji lisansı ve Kaliforniya Eyaleti Üniversitesi, Long Beach’ten  yüksek lisansı vardır. Gabriela, Stata’nın raporlama el kitabının ana yazarıdır ve raporlama özelliklerinin her birinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda, Stata’nın tanıtıcı webinarlarını geliştirmekte ve düzenli olarak öğretmektedir. 

 1 Aralık 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  29 Kasım 2020

Reproducible reporting—Creating customized reports in Word, Excel, and PDF

Stata 16 ile sonuçlarınızın raporlanması daha da kolaylaştı. putdocx ile Stata sonuçlarını ve grafiklerini içeren özelleştirilmiş raporları Word ile oluşturabilirsiniz. Şimdi artık büyük metin bloklarını, başlıkları, dipnotları ve bölüm ve sayfa numaralarını raporunuza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Gabriela Ortiz’e, Uygulamalı İstatistikçi, katılarak Stata özet istatistikleri, regresyon tabloları, ve grafikleri ile Word dokümanlarının nasıl oluşturulduğunu göstermesini izleyebilirsiniz. Stata’nın özellikleri ile Word’ün özelliklerinin nasıl etkileştirileceğini ve raporlarınızı düzenli olarak güncellemek istediğinizde işinizi nasıl otomatikleştirebileceğinizi keşfedin. Benzer şekilde tekrar üretilebilir raporların PDF ve Excel formatlarında oluşturulmasında putpdf ve putexcel kullanımının ne kadar kolay olduğunu da göreceksiniz.

Sunan: Gabriela Ortiz

Gabriela Ortiz portrait

Gabriela Ortiz, StataCorp’ta Uygulamalı İstatistikçidir. Kaliforniya Üniversitesi, Davis’ten psikoloji lisansı ve Kaliforniya Eyaleti Üniversitesi, Long Beach’ten  yüksek lisansı vardır. Gabriela, Stata’nın raporlama el kitabının ana yazarıdır ve raporlama özelliklerinin her birinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda, Stata’nın tanıtıcı webinarlarını geliştirmekte ve düzenli olarak öğretmektedir. 

 8 Aralık 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  6 Aralık 2020

Şimdi kayıt yaptırın »

Structural equation modeling (SEM) using Stata

Yapısal eşitlik modelleri geniş bir hipotez yelpazesinde kullanılabilirler.

Depresyon gibi belirti vermeyen yapıları ve ve onların ölçme modellerini içerebilirler. 

Meditasyon analizleri ve boylamsal analizler için özellikle kullanışlı olan, gözlemlenen ve belirti vermeyen değişkenler hem kestirimci hem de çıktı olarak aynı anda modellenebilirler. 

Kıdemli İstatistikçi Meghan Cain’e katılarak Yapısal Eşitlik Modellemesinin (SEM) tanıtımını izleyebilirsiniz. 

Bu webinarda Stata’nın sem ve gsem komutlarını öğreneceksiniz.  Bazı bilinen modellerin oturtulmasında, doğrulayıcı faktör modelleri ve regresyon modelleri gibi,  nasıl kullanılabileceğini  ve hem ölçme hemde yapısal bileşenli modellere nasıl oturtulduğunu göreceksiniz.

Sürekli, kategorik, ordinal, sayma ve diğer çıktılar için SEM’i ele alacağız. Çok katmanlı ve çok gruplu SEM örnekleriyle çalışacağız. Modelin uyumunu değerlendirmek için araçları da öğreneceksiniz.  

Sunan: Meghan Cain

Meghan Cain portrait

Meghan Cain StataCorp’ta Kıdemli İstatistikçidir.  Doktorasını Notre Dame Üniversitesinde nicel psikoloji alanında, araştırma konularında  yapısal eşitlik modelleme, çok katmanlı modelleme ve Bayesçi istatistiklere  odaklanarak tamamlamıştır. Stata’da bu ve diğer konularda eğitimler hazırlamakta ve sunmaktadır.  Ayrıca, webinarlar düzenlemekte ve geliştiricilerle birlikte Stata dokümantasyonu için çalışmakta ve Stata bloglarına katkıda bulunmaktadır. 

 9 Aralık 2020, Saat 20:00 (5:00 PM GMT)
Son kayıt tarihi:  7  Aralık 2020

Şimdi kayıt yaptırın »