Stata/MP, çoklu işlemci veya çekirdeğe sahip bir bilgisayarda simetrik çoklu işlem (SMP) yapabilen bir Stata çeşididir.
Stata/MP lisansları bir platforma özgün değildir ve Stata/MP, Stata’nın desteklediği tüm işletim sistemlerinde çalışır:

  • Windows (64-bit x86-64)
  • macOS (Apple Silicon veta 64-bit Intel)
  • Linux (64-bit x86-64)

Bir bilgisayarın işlemcisi genellikle merkezi işlem birimi veya CPU olarak adlandırılır. Bilgisayarların birden fazla CPU’su bulunabilir ve Stata/MP bu mimariden verileri daha hızlı işlemek için yararlanır.

Şimdi neredeyse hemen tüm bilgisayarların çok çekirdekli işlemcileri bulunmaktadır. Bir çekirdek (core), bir işlemcinin (CPU) tamsayısal ve kayan noktalı işlem birimidir. Böylece, çift çekirdekli bir işlemcisi bulunan bir bilgisayar iki adet işlemcisi bulunan bir bilgisayara benzer. Aslında, Stata/MP, işlemciler (CPU’lar) ve çekirdekler arasında bir fark gözetmez; 64 çekirdeğe kadar olan sistemleri – ister tek çekirdekli (her CPU için bir adet), ister çift çekirdekli (her CPU için iki adet) veya çok çekirdekli (her CPU için çok adet)  olsun – kullanabilmek için tasarlanmıştır.

Üreticilerin pek çoğu çok işlemcili bilgisayarları sunucu (server) olarak satmaktadırlar.  Böylece, sizin seçiminiz, çok çekirdekli işlemcili (CPU’lu) bir masaüstü veya dizüstü  bilgisayar veya çok işlemcili bir sunucu, herbiri  muhtemelen çok çekirdekli,  satın almaktır. Daha fazla işlemcili/çekirdekli olmasının anlamı Stata/MP’nin daha hızlı çalışmasıdır.

Hyperthreaded (iş parçacıklı) teriminin de farkında olunuz.  Stata/MP çoklu iş parçacıklı işlemcilerde daha hızlı çalışır ancak iş parçacığı yerine tam çekirdeklilerin olduğu  kadar hızlı değildir.  Çoklu iş parçacığı bulunan işlemciler Stata/MP için uygundur. Gerçek işlemci sayısı ise kritik olan faktördür.

Hem Intel hem de AMD çipleri (yongaları) Windows veya Linux ortamlarında Stata/MP için,  Apple Silicon ve Intel çiplerinin her ikisi de  mac OS ortamında Stata/MP için uygundur. Windows 7 den 10 ve daha yenisi veya Linux işletim sistemini veya macOS 10.12 veya daha yenisini Stata/MP yi çalıştırmak için kullanabilirsiniz. 

Satın aldığınız sistemden bağımsız olarak, yapabileceğiniz en önemli şey, kullanmayı planladığınız en büyük veri setinin büyüklüğünün 1,5 katı kadar belleğiniz (RAM) olduğundan  emin olmalısınız.