Web seminerlerine katılım ücretsizdir ancak katılım için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Katılmak istediğiniz seminerin linkine tıklayarak kayıt yaptırabilirsiniz.
Seminerin başlama saatinden önce size web seminerine nasıl katılacağınızı belirten talimatları içeren bir email gönderilecektir.   Katılım için Adobe Connect erişiminizin olması gerekmektedir.
Bu fırsatı kaçırmayın.

Group sequential designs

Bir klinik deney mi tasarlıyorsunuz? Sonuçları analiz etmek için neden veri toplamayı bitirene kadar bekleyesiniz? Grup sıralı tasarımları (GSD’ler), aile bazında hata oranını kontrol ederken klinik deney verilerinin ara analizlerini yapmanıza olanak tanır. Ara sonuçların kesin olması durumunda, etkililiği veya faydasız olması nedeniyle denemeyi erkenden durdurabilir, kaynakları koruyabilir ve katılımcıları kötü muamele görmekten koruyabilirsiniz.

Stata 18, durdurma sınırlarını hesaplamak, örnek boyutlarını hesaplamak, GSD’leri eşdeğer güce sahip sabit çalışmalarla karşılaştırmak ve denemeniz için durdurma sınırlarının grafiğini çizmek için gs komut paketini kullanıma sundu. Bu web seminerinde denemeniz için en iyi GSD’yi seçmek, örnek boyutu hesaplamaları yapmak ve deneme verilerini analiz etmek için Stata’yı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Klinik araştırma tasarımına ilişkin önceden bilgi sahibi olmanız gerekli değildir.

Sunan: Alex Asher

Alex Asher portrait

Alex Asher, StataCorp LLC’de kıdemli biyoistatistikçi ve yazılım geliştiricisi olup klinik deneylerin tasarımı ve analizine yönelik yöntemler konusunda uzmanlaşmıştır. Kanser araştırmaları için metodoloji geliştirmeye odaklandığı Texas A&M Üniversitesi’nden istatistik alanında doktora derecesine sahiptir. Kovaryans matrislerini çıplak elleriyle tersine çevirdiği bilinen Alex, diğer konuların yanı sıra biyoistatistik, yarı parametre, makine öğrenimi, istatistik eğitimi ve Bayes istatistikleriyle de ilgilenmektedir.

5 Aralık 2023, Saat 20:00 (5:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi: 3 Aralık 2023

Şimdi kayıt yaptırın

Ready. Set. Go Stata.

Stata’ya yeni kullanmaya başlıyorsanız ve verilerinizi analiz etmeye hazırsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ve kendinize aşağıdaki soruları soruyorsanız, bu seminer sizin içindir.

 • Stata’ya nasıl veri girerim?
 • Veri işleme  ve temizleme için hangi araçlar bulunmaktadır?
 • Saçılım grafikleri, histogramlar  ve diğer grafikleri nasıl oluşturup özelleştirebilirim?
 • Bir modeli nasıl oturtabilir ve sonuçları grafikleyebilirim?
 • Stata öğrenmek için kaynakları nasıl bulabilirim?

6 Aralık 2023, Saat 21:00 (6:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi:  4 Aralık 2023

11 Ocak 2024, Saat 23:00 (8:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi:  9 Ocak 2024

Şimdi kayıt yaptırın »

Tips and tricks

Stata’nın gizli (pek de gizli olmasa da) mücevherlerinden bazılarını keşfedin. Bu webinarda yazılım geliştiricilerimizin favorisi bir kısım özellikleri sizinle paylaşıyoruz. Aşağıda ipuçlarını  görebilirsiniz:

 • Üç yollu etiketler
 • Graph Recorder kullanarak grafikleri standartlaştırma
 • Modeli uydurdunuz, peki şimdi?
 • Modelinizi yorumlama ve anlama  
 • Etkileşimli kullanımı tekrar üretilebilen sonuçlara dönüştürme 
 • Word ile çalışma

Bu bir saatlik webinara katılarak Stata’yı daha verimli ve daha etkin kullanabilmek için kendi etkileşimlerinizi yapabilirsiniz. 

12 Aralık 2023, Saat  20:00 (5:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi:  10 Aralık 2023

17 Ocak 2024, Saat  20:00 (5:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi:  15 Ocak 2024

Şimdi kayıt yaptırın »

Survival analysis with interval-censored data

Modellemek istediğiniz olay zamanı verileriniz var ancak olayın tam olarak ne zaman gerçekleştiğinden emin değil misiniz?

Hayatta kalma analizinde, aralık sansürlü olay-zaman verileri, ilgilenilen olayın her zaman tam olarak gözlemlenmediği ancak belirli bir zaman aralığı içinde yer aldığının bilindiği durumlarda ortaya çıkar. Stata 17, aralıklı sansürlü olay-zaman verileri için orijinal yarı parametrik Cox modellerini tanıttı ve Stata 18’de zamanla değişen ortak değişkenler (Time-Varying Covariates / TVC’ler) için destek ekledik.

Bu web seminerinde, aralık sansürlü verilerin temel türlerini tanımlıyoruz ve yarı parametrik Cox orantılı tehlikeler modelinin, stintcox komutunu kullanarak bu verilere nasıl oturulacağını gösteriyoruz. Tek kayıt ve konu başına çoklu kayıt verilerine sahip örneklerimizle her ikisine de TVC’lerin nasıl dahil edileceğini göstereceğiz. Ayrıca sonuçların nasıl yorumlanıp grafik haline getirileceğini ve orantılı tehlikeler varsayımının nasıl değerlendirileceğini de tartışıyoruz.

Sunan: Xiao Yang

Xiao Yang portrait

Xiao Yang, StataCorp LLC’de Baş İstatistikçi ve Yazılım Geliştiricisidir. Xiao, 2012’den beri Stata’yı geliştirmektedir. İlgi alanları arasında hayatta kalma analizi, boylamsal analiz, Bayesçi analiz ve çok düzeyli karma etki modelleri yer almaktadır. Çin Elektronik Bilim ve Teknolojisi Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesine, Güneydoğu Missouri Eyalet Üniversitesi’nden matematik alanında yüksek lisans derecesine ve Iowa Üniversitesi’nden istatistik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

7 Şubat 2024, Saat 20:00 (5:00 PM UTC)
Son kayıt tarihi: 5 Şubat 2024

Şimdi kayıt yaptırın